Bár manapság még mindig tabutéma, de nagyon sok nő szenved valamilyen, szülés következtében kialakult problémában. Sokan kezeletlenül maradnak, mert nem mernek róla beszélni és nem tudják hova, kihez forduljanak segítségért, holott a kismedencei torna sok esetben ezeket a panaszokat teljesen megszüntetheti, vagy jelentősen mérsékelheti.
A kismedencei fizioterápia, a medencefenék izom tréning, olyan gyógytornász által végzett komplex tevékenység, amely magába foglalja a medencefenék izomzatának célzott mozgásterápiáját, a gátizomtornát és egyéb fizioterápiás módszereket. Számos nemzetközi kutatás igazolja a medencefenéki tréning jótékony hatását, így nem meglepő, hogy első számú kezelési módszernek számít a medencefenéki/ kismedencei problémák orvoslásában. Szülés után, vagy bármilyen kismedencei probléma esetén érdemes elmenni speciális, urogynekológiai vizsgálatra!

Milyen tünetek utalhatnak kismedencei problémára?

  • vizelet, széklet, szél inkontinencia
  • idegentestérzés a hüvelyben, mintha kiakarna valami csúszni
  • sürgető vizelési inger
  • vizelési nehezítettség
  • szexuális problémák
  • kismedencei fájdalom
  • székrekedés, székelési nehézség, fájdalom

Hogyan nyújthat a kismedencei torna segítséget ezekben az esetekben?

A kismedencei problémák egyik oka a medencefenéki izomzat szülés közbeni sérülése vagy meggyengülése, de sérülések nélkül, a kor előrehaladtával, az izomzat gyengüléséből kifolyólag is tapasztalhatunk hasonló tüneteket. Az adott állapotnak megfelelő, egyénre szabott, szakember által kontrollált és betanított tornagyakorlatok a gyenge, megnyúlt izmokat erősítik, ezáltal jobban el tudják látni feladatukat, így a tünetek mérsékelhetőek vagy akár teljesen meg is szüntethetőek. Jó azonban tisztában lenni azzal, hogy a javuláshoz gyakran hosszú idő (hónapok) és erős elhatározottság, kitartás szükséges. De megéri a befektetett munka és energia, hogy visszakapjuk régi önmagunkat, megfelelő életminőségünket.

A kismedencei tornát mindenképpen meg kell előzze egy alapos medencefenék állapotfelmérés. Miért lényeges ez?

Azért, mert meg kell győződnünk a probléma okáról. A medencefenéki izomzat lehet sérült, megnyúlt, gyenge, görcsös, feszes, fájdalmas, de a problémák mögött, akár idegsérülés is állhat. Ezek felderítése után lehet csak célzott, az adott problémának megfelelő tornát adni. Épp úgy, ahogy nem létezik olyan csodagyógyszer ami minden betegségre hatásos lenne, olyan torna sem létezik, amely minden medencefenéki eltérésre egyaránt jó a medencefenéki kórképek sokfélesége miatt.

Miből épül fel egy medencefenék állapotfelmérés?

Áll egy részletes, pontos kikérdezésből, mely során megbeszéljük a panaszokat, átbeszéljük az orvosi leleteket. Ezt követi a medencefenéki izomzat állapotfelmérése manuálisan és műszer segítségével. Megvizsgáljuk az izom tónusát, erejét, gyorsaságát, állóképességét, reflexes működését és lazítási képességét. Objektív információt szerzünk a hüvely szorítóerejéről.

Ezen információk birtokában történik a kismedencei torna összeállítása, amit a beteg később a saját otthonában folytathat.

Fontos és lényeges szempont, hogy a torna során a feladatok helyesen legyenek kivitelezve, mert a nem megfelelő módon végzett gyakorlatok akár árthatnak is! Sok nőnek nehézséget jelent beazonosítani, mit is kell mozdítania, ugyanis ezeket az izmokat nem látjuk. Sokan a megfelelő szorítás helyett lefelé préselnek, vagy helytelenül más izomcsoportot aktiválnak (farizom combizom, has) a gátizom helyett. Ezért fontos a kontroll a torna végzése alatt.

Amikor sérül egy izomzat, fontos, hogy a még meglévő, ép izmokat megerősítsük és más segédizmok erősítésével támogassuk a kieső rész funkcióját. Így a medencefenéki izmokkal együttműködő, „segítő”, „core” mély izmok erősítésére is szükség van, a minél hatékonyabb javulás érdekében.
Bizonyos esetekben nem elegendő önmagában a kismedencei torna, hanem azt szükséges lehet más terápiás eszközökkel (különböző pesszáriumok, elektroterápia, biofeedback, pelvic wand) is kiegészíteni a minél gyorsabb és hatékonyabb javulás érdekében.
Továbbá számtalan esetben nyújthat segítséget és gyorsíthatja meg, teheti eredményesebbé a gyógyulást a kismedencei torna mellett a hüvelyi lézerkezelés is. Erről bővebb információt ide kattintva kaphat.

Mikor ajánlott?

  • szülések után, (akár császármetszés, akár természetes szülés volt)
  • inkontinencia esetén
  • kismedencei süllyedések esetén
  • kismedencei fájdalom
  • vizelési panaszok esetén
Call Now ButtonIdőpontegyeztetés